Prechod webu na HTTPS/SSL protokol

https už beží na krjak.com

Google už dávnejšie avizoval zvýhodňovanie webov s HTTPS (SSL protokolom) a tak som sa po dlhej dobe dopracoval k tejto malej (alebo veľkej?) zmene konečne aj na svojom blogu. Aký dopad a či vôbec nejaký to bude mať na návštevnosť či hodnotenie webu uvidíme resp. neuvidíme až v najbližších mesiacoch.

https greenbar
Weby zabezpečené certifikátom SSL a bežiace na protokole HTTPS sa zobrazujú v prehliadačoch odlišne od webov bez SSL.

Https protokol ako webový štandard už čoskoro

Toto zvýhodňovanie zabezpečených webov Google zdôvodňuje tým, že mu záleží na bezpečnosti užívateľov na internete ( “Keeping users’ data safe is important, and one of the thoughts behind adding HTTPS as a ranking signal in Google’s web-search. HTTPS protects the connection to the website through authentication and encryption.  Find out more in our blog post below.” John Mueller)

Tak ako sa štandardom internetu stali responzívne weby, prichádza doba kedy sa Https protokol stane štandardom tiež. Mnohé správy, ktoré denne unikajú na verejnosť utvrdzujú ľudí v tom, že chrániť si súkromie je potrebné a čoraz naliehavejšie.

V ecommerce sfére je SSL šifrovanie nutnosť

S rastom peňazí, ktoré sa točia na internete rastie aj riziko, že sa niekto pokúsi k týmto peniazom dostať nekalým spôsobom. Veľkým rizikom sú najmä internetové obchody, kde zákazníci častokrát platia online prostredníctvom kreditnej karty či platobnej brány typu PayPal. Preto sú práve eshopy jednými z najrýchlejšie konvertujúcich webov na bezpečnostný protokol. Zákazníci túto pozitívnu zmenu vítajú – na bezpečnostný protokol sme prešli s eshopom KAJO.sk 

SSL certifikát zadarmo od Let´s encrypt

SSL certifikát ešte nedávno nebol lacnou záležitosťou, avšak na trh prišiel gamechanger-  certifikačná autorita Let´s encrypt, vďaka ktorej môžete získať bezpečnostný certifikát pre váš web úplne zadarmo.

Túto možnosť už do svojich systémov implementovalo množstvo hostingových spoločností a tak je táto zmena dostupná aj pre menej zdatného majiteľa webu. Napr.  ja hosťujem blog u websupportu, ktorý je pre takýto typ webu dostačujúci a umožňuje generovanie SSL certifkátu priamo v administrácii:

ssl certifikát / https protokol
Vystavenie SSL certifikátu vám zaberie minútu, jeho nasadenie ďalšie dve.

Kedže krjak blog beží na Worpress CMS, je inštalácia SSL certifikátu otázkou pár minút – jeho inštaláciu som previedol prostredníctvom pluginu WP Force SSL, ktorý je taktiež dostupný zadarmo.

Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

No votes yet.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *