Rím s deťmi


Práve som sa s rodinkou vrátil z 5-dňového výletu z talianskeho hlavného mesta Rím (hneď na začiatok napíšem, že by stačili 3 dni, prečo sa dozviete v článku). Letel som s manželkou a dvoma deťmi z viedenského letiska Schwechat priamo na letisko Leonarda da Vinci-Fiumicino, ktoré sa nachádza 32km na západ od Ríma, je najväčším letiskom v Taliansku a siedme najrušnejšie v Európe. To bol aj dôvod prečo sme leteli z Viedne a nie z Bratislavy alebo Krakova, odkiaľ sa do Ríma lieta tiež, no na menšie letisko. Let trval necelé dve hodiny. Z letiska sme si zobrali taxík – na miesto kde sme boli ubytovaní nás to vyšlo 50€. Nie je problém sa do mesta dostať aj vlakom, ktorý chodí z letiska každú pol hodinu, no s dvoma deťmi, jedným kočíkom a veľkým kufrom to bolo pre nás podstatne pohodlnejšie – taxík sme zobrali priamo na letisku, šofér nás oslovil hneď pri výstupe z terminálu. Určite existujú aj lacnejšie alternatívy, cca o 10€ lacnejšie sa dopravíte ak si odvoz zavoláte, čo sme neskôr využili cez aplikáciu MyTaxi (je to niečo na štýl Uber-u, ktorý je v Ríme tiež dostupný, no cenovo to počas našej návštevy výchádzalo ešte o trochu výhodnejšie, ale asi to aj dosť záleží ako ďaleko sa od vás jednotliví šoféri nachádzajú). Aplikáciu si môžete stiahnúť priamo do telefónu – ceny za dopravu Uberom či MyTaxi môžete vidieť priamo v aplikácii Google Maps ak si zadáte adresu na ktorú sa chcete dostať, rovnako vám aplikácia ukazuje ako ďaleko sa od vás nachádza najbližší šofér a za aký čas môže byť u vás.

Prečítajte si tiež:

Ako stráviť 3 dni v Ríme s deťmi a užiť si to
Nebudem sa rozpisovať o pamiatkach a ich histórii, pretože to by bolo na osobitnú knihu a nie článok a určite (nielen) na internete nájdete množstvo zdrojov, kde sa dočítate množstvo informácií, ktoré by vás zaujímali. Tentokrát by som našu cestu rád zhrnul z pohľadu rodičov, ktorí sa vybrali na cestu s deťmi.

Ubytovanie v Ríme

Mesto Rím je metropola a tak je ponuka ubytovania pestrá – môžete sa ubytovať cez booking.com (ak si ubytovanie rezervujete kliknutím na tento link dostanete 15$ odmenu 🙂 ), airbnb, prípadne si vyhladať hotel priamo a ubytovať sa napr. cez webovú stránku daného hotela. My sme si ubytovanie zarezervovali cez booking. Ubytovaní sme boli v Dolci sogni b&b na ulici Via Enrico Bondi, ktorá sa nachádza na vonkajšom okruhu Ríma. Na autobusovú zastávku to bolo pár metrov, no žiaľ autobus, ktorý z nej jazdil neumožňoval nastúpiť s kočíkom (vo dverách bola rozdeľovacia tyč popri ktorej ten kočík proste neprešiel), takže sme museli každé ráno kráčať pešo ďalších 400 metrov na zastávku z ktorej chodili iné linky – čo nám pri dobrom počasí vôbec nevadilo, pretože to bola príjemná prechádzka. Táto časť mesta je už menej turistická a bolo to aj poznať – ulice špinavé, pri kontajneroch, ktoré boli vyložené na ceste sa váľalo množstvo odpadkov, domy ktoré tam stáli boli architektúrou typické pre Taliansko, v záhradách domácim rásli citróny či figy a každé ráno sme stretávali tých istých dôchodcov, ktorí chodili na pravidelné nákupy potravín do lokálnych obchodíkov blízko ich domovov. Lístok na autobus (100minút jazdy) alebo 1 jazda metrom stojí 1,50€, deti ho nepotrebujú, rovnako nepotrebujete ani ďalší lístok na prepravu kočíka. V každom prípade – ak sa tam chystáte s deťmi hľadajte si ubytovanie radšej niekde bližšie k centru alebo aspoň bližšie k zastávke metra – nám to pokiaľ sme mali šťastie a nemuseli sme dlho čakať na prestupy trvalo dostať sa do centra približne hodinu.

Doprava v Ríme

V Ríme sa dá presúvať niekoľkými spôsobmi – autom (požičanie auta som hneď vylúčil, taliani jazdia ako jebnutí a to doslova), autobusy využívajú najmä domáci a pokiaľ trafíte špičku tlačíte sa s nimi postojačky tak, že máte problém vystúpiť. Najpohodlnejšie aj keď nie úplne ideálne je metro. Autobus nás doviezol na najbližšiu (Batitstini) resp. druhú najbližšiu (Cornelia) stanicu od našeho ubytovania, kde sme nastúpili a vybrali sme sa smerom do centra.

Metro v Ríme je otras (ale stále lepšie ako v Bratislave 😀 ) – množstvo eskalátorov nefungovalo, väčšina zastávok nemala bezbariérový prístup ani výťahy a ak aj hej tak poväčšine boli nefunkčné. Dvaja sme si cez schody s kočíkom poradili, ale neviem si predstaviť ako sa v tom meste dopravujú napríklad vozičkári. Ako som už spomenul – metro bolo v dezolátnom stave, dve zastávky v centre boli úplne odstavené a tak na nich metro nestálo (netuším z akého dôvodu, nevyzeralo, že by na nich prebiehali nejaké údržbové práce).

Prechádzka Rímom


https://www.instagram.com/p/BxR2g-bFMRF/
Keď sa povie Rím väčšina z nás si predstaví Koloseum (Collosseum / Coloseo) a aj naše prvé kroky viedli práve k nemu. S deťmi a s kočíkom sme hneď zavrhli nápad ísť sa pozrieť dnu. Som si istý, že by sme sa vnútornej prehliadke vyhli aj keby sme boli bez detí, pretože v tých radoch čo sa pri vstupe tvoria sa nám fakt nechcelo stáť. Každú chvíľu vás nieto osloví s ponukou “preskočiť” rad – do úvodzoviek to dávam preto, že nie všetci čo ponúkajú lístky na ulici vám ponúknu pravé vstupenky, v takomto dave sa kúpa lístka medzi toľkými ľudmi môže predražiť, pretože ak kúpite falošné lístky, len ťažko nájdete dotyčnú osobu, ktorá vám ich predala. Tisíce ľudí v okolí Collossea vo vás môžu vyvolať pocit klaustrofóbie a určite si treba dávať pozor na vreckárov, lebo sa ľahko môže stať, že prídete o cennosti – v tomto prípade odporúčam peňaženku a mobil držať v čo najnedostupnejšom mieste.


https://www.instagram.com/p/BxiH-yhIVwh/
V blízkosti Collossea sa nachádza väčšina zaujímavách a najznámejších pamiatok – Rímske fórum, Pantheón, Titov oblúk, Bazilika sv. Klementína, Španielske schody, Anjelský hrad, Bazilika svätého Petra, Fontána di Trevi a ďalšie – a pokiaľ človek nechce ísť do historickej hĺbky dá sa to stihnúť obehnúť za deň max. dva.


https://www.instagram.com/p/BxTu35HFaul/
Anjelský hrad v Ríme
Prečítajte si tiež:

10+ najlepších pamiatok v Ríme, ktoré sa oplatí navštíviť 
ZOO v Ríme

Jeden deň sme venovali návšteve ZOO v Ríme – nazýva sa Bioparco a nachádza sa v parku Villa Borghese severozápadne od Galerie Borghese a patrí k najstarším zoologickým zahradám svojho druhu a je najstaršou v Taliansku. Dá sa tam stráviť celý deň, najesť sa a vidieť množstvo zvierat.

Jedlo a pitie v Ríme

Pizza, cestoviny, tiramisu, káva, zmrzlina, víno – to všetko odporúčam v Ríme odskúšať, ja osobne mám najradšej syrovú pizzu. Pivo je pre slováka drahé – za liter piva zaplatíte okolo 12€. Okolie Kolosea je turistické centrum s množstvom reštaurácií kde sa môžete najesť či napiť, no nech sa vám radšej nezachce na WC, pretože tie sú v týchto končinách v dezolátnom stave a ak máte slabší žalúdok kľudne ho môžete pri návšteve vyvrátiť :D.

Na pizzi v blízkosti Rímskeho fóra
Ak sa však chcete dobre najesť odporúčam vám navštíviť Ristorante Pizzeria Ponte e Parione na ulici (via) S. Maria dell’Anima, 62 Rome – ceny nižšie alebo porovnateľné ako v úplnom centre no jedlo oveľa lepšie a aj obsluha podstatne prívetivejšia.

Talianska zmrzlina – určite odporúčam
Návšteva Vatikánu

Vatikán je rozhodne úchvatný, bol som tam už v minulosti – no s deťmi je to skôr niečo “navyše” a dlhé čakania v rade do vatikánskych múzeí určite nestoja za to. Napriek tomu sme tomu venovali jeden deň – no išli sme len do otvorených priestorov – na Námestie svätého Petra a jeho blízkeho okolia. Odtiaľ je to len kúsok na Anjelský hrad.

Piazza San Pietro alebo Námestie svätého Petra je centrálne vatikánske námestie ležiace pred Bazilikou svätého Petra. Námestie tvoriace dominantný priestor tohto mestského štátu je dielom významného architekta, sochára a maliara talianskeho baroka Gian Lorenza Berniniho.
Pouliční umelci – artisti, speváci, muzikanti – môžete ich vidieť v uliciach Ríma ale aj v metre.
Zhrnutie

Rím je historicky zaujímavé mesto a určite sa oplatí navštíviť ho, no viac ako tri dni už môžu byť “bolestivé” a s deťmi to platí desaťnásobne. Ak sa tam už vyberiete, nájdite si ubytovanie v blízkosti centra alebo aspoň v blízkosti (funkčnej) metro stanice. Posledné dva dni už dcérka Viki nevládala a tak sa nám celkom hodil nosič, v ktorom inak nosíme mladšiu:

Ak máte akékoľvek otázky – kľude sa popýtajte v komentároch, pokiaľ budem vedieť rád vám odpoviem.


Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

Rating: 5.0/5. From 2 votes. Show votes.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *