Dnes som dostal potrebu napísať článok na tému kvality potravín na Slovensku, pretože si myslím, že táto téma si zaslúži pozornosť nás všetkých. Kvalitná strava výrazne ovplyvňuje stav nášho zdravia.
Potraviny na Slovensku, jeden veľký otras
Častokrát sa stretávam s názorom, že potraviny (a nielen tie – celkovo výrobky zo zahraničného trhu ako pracie prášky či iná drogéria) dovážané na Slovensko sú nižšej kvality a to pri porovnaní identických výrobkov na trhu v západných krajinách ako Rakúsko, Belgicko, Francúzsko a pod.
Či už sa jedná o menšie balenie za rovnakú cenu alebo výrobok v ktorom je menšie množstvo aktívnych látok, prípade je výrobok “viac riedený” látkami, ktoré sú obsiahnuté len aby vytvárali objem, vždy je cieľom jediné – maximalizovať zisk z predaja. Na tom nie je nič zlé – však každý podnik chce zarobiť čo najviac (prirodzený spôsob fungovania trhu). Avšak pre zdravý trh je prirodzené, že funguje na ňom funguje konkurencia, vďaka ktorej sú výrobcovia nútení dodržiavať určitú kvalitu za určitú cenu. Problém nastáva ak sa do toho zamieša štát (tentokrát Brusel a ich eurofondy,) ktoré ničia zdravú konkurenciu a potápajú miestnych výrobcov, ktorí nedokážu vyrábať za ceny zahraničných dotovaných výrobcov). Keď k tomu prirátame byrokraciu, neschopnosť našich úradov a vysokú korupciu, je jasné, že naši producenti majú podstatne horšie podmienky.
A teraz prichádzaš na radu ty- čo môžeš urobiť preto, aby si podporil SLOVENSKÝCH VÝROBCOV, ktorí zisk neodvádzajú za hranice, ale dania tu, dávajú našim ľuďom prácu a najmä vytvárajú podmienky na zdravú konkurenciu, ktorá je najlepším spôsobom na zvyšovanie kvality potravín?
KUPUJTE SLOVENSKÉ VÝROBKY, pokiaľ ich vyrábame- a verte, že na Slovensku toho vyrábame naozaj veľa a nakupujte ich u lokálnych predajcov nie v nákupných sieťach ako Tesco, Lidl, OBI či Kaufland- v ktorých ľudia otročia (áno aj toto je dopad ničenia podnikateľského prostredia na Slovensku).
Na raňajky si zvyknem kupovať jogurtové mlieko (žiaľ v mojom prípade je to väčšinou v hnusnom obchodnom reťazci Tesco – žiaľ nič iné v blízkosti mojej práce nemám no naozaj by som radšej podporil malé potraviny) alebo iný mliečny výrobok- mám rád napríklad Zvolenský – JOP bez lyžičky 🙂 – je oveľa chutnejší ako napr. ten jahodový humus od Mulleru, ktorý okrem iného obsahuje aspartam- umelé sladidlo, ktoré s vaším telom môže narobiť nepekné veci:
Vieš, že sa “to” na Slovensku vyrába, no nie je to u vás v obchode? Tak sa na “to” opýtaj – predavačky, prípadne manažéra (v malých obchodoch to častokrát býva jedna a tá istá osoba) a ver, že pri zvýšenom záujme “to” zaradia do ponuky.
Bojkot neslovenskej vody
Možno trochu tvrdší nadpis ale o to väčšiu váhu má práve tento spôsob podpory našeho trhu – Slovensko ako krajina disponuje s obrovskými zásobami pitnej vody a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že máme jednu z najchutnejších a najčistejších vôd na svete. Človek by povedal, že našu vodu nájdeme v každom podniku – či už bare, kaviarni alebo reštaurácii. Opak je pravdou – náš trh pohltili zahraniční producenti, ako napr. CocaCola a tak si v podnikoch namiesto našej, chutnej a kvalitnej vody, ktorej kúpou podporíte práve našu krajinu kupujeme Romerquelle, Bonaqua či iné vody zo zahraničia.
Nemajú v podniku našu vodu? CHYBA- PÝTAJTE SI VODU Z KOHÚTIKA a nezabudnite pri tom čašníkovi povedať, že ste chceli kvalitnú SLOVENSKÚ vodu- možno vás prekvapia a nabudúce ju tam dostanete (áno viem, vo väčšine prípadov takýto bojkot prejde bez povšimnutia, ale predstavte si, že by sme to robili všetci – že by sme si naše výrobky vážili tak ako si rakúšania či nemci vážia svoje – ak náš národ raz dospeje do takéhoto štádia, budeme sa mať rovnako dobre)
Slovensko je jedna z mála krajín, kde sa na väčšine územia môžete napiť z vody z vodovodu či vody v prírode z vyvierajúceho jarčeka.
Osobne mi chutia minerálky značky Rajec a je jedno, či sa jedná o sýtenú či nesýtenú verziu s plátkom citróna si vychutnám obidve či je teplo alebo zima. Po ťažkom večeri ma vždy postaví na nohy minerálka Fatra, no Slovenských vôd je naozaj veľa a určite ich v ponuke našich obchodov nájdete hneď niekoľko. Kúpte si radšej slovensku vodu, ako tú zahraničnú, pomôžeme tak nám všetkým.
Slovenské výrobky a lokálni producenti
Túto časť trochu skrátim, nech to nie je nekonečné čítanie – a kedže som z Oravy ako príklad použijem producentov syrových nití- tzv. syrových korbáčikov, ktoré sú v tejto oblasti Slovenska produkované v obrovských množstvách. Jednou – produkciou korbáčikov preslávenou dedinou chodím často – jedná sa o obec Zázrivá v ktorej už po generácie rodiny vyrábajú a predávajú ručne robené (nielen) korbáčiky. Vždy keď prechádzam touto obcou, stretnem niekoľko tých istých tvárí postávajúcich pri ceste, čakajúcich na svojich zákazníkov, ktorým ponúkajú naozaj chutné, ručne robené výrobky, robené s láskou k tomuto remeslu. Títo ľudia tam stoja na jar, v lete v najväčších horúčavách, v jeseni počas dažďov, či v zime, počas najtuhších mrazov. Peniaze z predaja týchto výrobkov tvoria značný príjem domácností z tejto dediny o ktorý si častokrát nemôžu dovoliť prísť. Kúpou týchto výrobkov si jednak doprajete “gurmánske nebíčko” – sú naozaj chutnejšie ako tie komerčné od veľkoproducentov a zároveň podporíte niekoho, kto v tejto krajine žije, pracuje a vytvára hodnoty.
Čoraz viac ľudí na Slovensku sa vracia k samoprodukcii potravín – zeleniny, ovocia, medu či mäsa – mnoho z nich predáva svoje výrobky na tržniciach alebo “potichu” svojim známym. Tieto produkty nepotrebujú prejsť tak dlhú trasu od producenta až ku konzumentovi a preto nie je potrebné ich chemické ošetrovanie. Ich kúpou nie len podporíte svojho suseda či známeho ale pravdepodobne dostanete za nižší peniaze kvalitnejšiu surovinu, ako keby ste ju kúpili v obchodnom reťazci.
Určite poznáte aj vy niekoho, kto vám môže predať domáce potraviny a ak nie, určite vám dlho nepotrvá takéhoto dodávateľa nájsť – situácia na Slovensku sa pomaly zlepšuje a vznikajú distribučné siete lokálnych výrobkov – ako príklad uvádzam projekt, ktorý ma zaujal – Debnička od babičky – no určite niečo nájdete aj vo svojom okolí.
Tak a teraz dotoho- poďme spolu zlepšiť Slovensko,pôjde to, aj keby len malými krokmi 😉
Jakub Krupa
Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)
- Rím s deťmi - 16. mája 2019
- Veľtrh spojovacieho materiálu Fastner Fair Stuttgart 2019 - 25. marca 2019
- Hromadné mazanie SPAM komentárov vo WordPress - 27. februára 2018
A co taky pivovar Saris ? Je to Slovensky vyrobca ? Vlsstni ho uz Haineken a vsetky zisky idu prec do zahranicia ako spominane markety Tes, Lid, Kau… Ostala len znacka a tazko pracujuci ludia, za mzdu… Ja napriklad tento vyrobok nepovazujem za Slovensky. Rad by som pocul nielen to, ze kupujte Slov. ale aj to, co je Slovenske…
Ahoj,
toto sa samozrejme naozaj na Slovensku deje – malé lokálne značky skupujú zahraniční investori, ale je treba si uvedomiť, že to je práve dôsledok nízkeho dopytu po “našom”. Rád si kúpim mäso od známeho z lokálneho chovu, vajíčka beriem od susedy… Nie je to tá najjednoduchšia cesta (tou je určite návšteva supermarketu, kde všetky potraviny dostanem na jednom mieste), no kvalitatívne sa to nedá porovnať.
Ja len že je zaujímavé že v nemeckú sú oveľa vyššie náklady na výrobu hocijakého produktu lebo tu ľudia zarábajú tri krát toľko ako na slovenskú a dokážu vyrobiť a predať a ktomu ešte aj doviesť tovar napríklad knam na slovensko za nižšiu cenu ako predávame výrobky my . Ne poukazujem teraz na tento obrázok lebo v tomto prípade je nemecký výrobok drahší … Ale čo sa týka celkovo ostatných potravín tak určite pôjdem radšej na nákup do kauflandu ako do slovenského obchodu ako je coop jednota veď tá je neskutočne predrazena .. proste ak chcete predávať slovenskej výrobky tak musíte dostať ceny na takú istú úroveň akú maju zahraničné obchody
Toto je veľmi smutný pohľad na riešenie, respektíve neriešenie tohoto problému – nik nehovorí o nákupe v Coop jednota, ale ak nie ste priamo z Bratislavy, s najväčšou pravdepodobnosťou poznáte niekoho, kto pestuje domácu zeleninu, či ovocie, chová dobytok či inú hospodársku zver – títo ľudia zväčša majú niečo navyše a to predávajú svojmu okoliu – sám si takto zaobstarávam značnú časť potravín do domácnosti.
Riesit jedlo je nova moda. Nie je to az take zle. Zacni jest varenu stravu, nebudes musiet riesit polotovary z retazcov.
Ahoj, ďakujem za tip ale v článku riešim práve to z čoho tú varenú stravu varím.
ako chapem co tym chces povedat, len mi to pride trochu odveci, kedze napr zvolensky, ktory tak propagujes ako slovensky vyrobok… odkupila minuly rok americka korporacia … ( http://www.etrend.sk/firmy/zvolensku-mliekaren-kupil-americky-potravinovy-gigant.html )
taktiez ta cocacola, ktoru hejtujes, (pripadne aj pepsi) ze ju piju mladi, sa donedavna vyrabala aj na slovensku ( http://www.etrend.sk/firmy/slovenska-vyroba-pepsi-stratila-zmysel.html ) cocacolu zavrely pred rokom (uz tolko?) takze doteraz sa pravdepodobne vyrabala z “nasej” slovensej mega chutnej” vody, do ktorej pridali tie sirupy a cocacola chute.. 😉
mohol by som dalej pokracovat ako “slovakia chips” ktore sa vyrabaju v cesku, nase “byvale” slovenske piva, ktore odkupili zahranicne spolocnosti, alebo “slovenska sol” alias Solivary, ktoru odkupila zahranicna firma, fabriku zavreli, vsetko znicili a sol sa dalej predava ako “presovska sol solivar” avsak tu sol plnia niekde v nemecku a tvari sa to ako nas vyrobok.. 🙂 😀
takze len som chcel doplnit toto info… inak s clankom aj s tebou suhlasim, treba podporovat slovenske vyrobky, len clovek uz niekedy ani nevie, co je realne slovenske..
a problem je aj v tom, ze slovenske kurca, ktore zilo niekolko mesiacov vo vybehu a bolo dobre o to postarane, sa cenovo nedokaze ani vyrovnat napichanemu kurcatu hormonami a liekmi aby za par dni z kuriatka vyrastlo do obrovskej sliepky, ktoru nakoniec predaju v supermarkete za 2eura a s chutou umeliny a gumy… a ked si ma clovek vybrat medzi 2 eurovym kurcatom a 20eurovym.. vyberie si to lacnejsie a horsie…
tak vsetko dobre prajem 😉