Používate Gmail? Toto sa vám zíde

Rating: 4.8/5. From 2 votes. Show votes.
Please wait...

Gmail, teda emailová služba od spoločnosti Google patrí medzi najrozšírenejších poskytovateľov e-mailového hostingu na svete s miliónmi dennodenných používateľov. Mne osobne príde každý deň niekoľko desiatok e-mailov a to množstvo sa každým dňom zväčšuje- k dnešnému dňu má moja schránka objem takmer 15GB a niekoľko desiatok tisíc emailových správ, pričom nepotrebné správy častokrát prechádzam a mažem hromadne rovno po desiatkach. Avšak doba nepustí a tlačí nás do automatizácie aj v tejto oblasti života.

Nižšie vám prinášam zoznam zaujímavých funkcií, vylepšení či tipov, ktoré môže využiť ktorýkoľvek užívateľ gmailu:

Odosielajte a prijímajte správy z Gmailu prostredníctvom iných e-mailových adries

Vedeli ste, že ak si založíte e-mailovú schránku prostredníctvom Gmailu, môžete si na ňu presmerovať vaše ďalšie e-mailové adresy a taktiež môžete zo svojho Gmailového účtu odosielať e-maily z rôznych vašich e-mailových adries?

Gmail - odosielajte správy z vlastnej emailovej adresy.
E-maily môžete z vašeho gmail účtu odosielať z rôznych e-mailových adries -stačí si ich predtým pridať v nastaveniach. Pri vytváraní novej správ si môžete zvoliť, z ktorej adresy má byť správa odoslaná.

Štítky v Gmaile (Gmail Tags)

Skvelá vychytávka, pomocou ktorej si môžete triediť poštu, tak aby ste v nej mali väčší prehľad, štítky (tags) sa dajú využiť na organizáciu a rozdelenie vašej e-mailovej pošty – môžete jednoducho oddeliť súkromné e-maily od pracovných, faktúry môžete mať oštítkované jedným štítkom… Tých možností je naozaj veľa, následne máte možnosť pomocou týchto štítkov filtrovať poštu.

Moje štítky v Gmaile:

gmail tags

Kedže okrem svojej roboty pracujem aj v rodinnej firme, mimo toho vediem niekoľko ďalších projektov, je pre mňa dôležité vedieť sa pohybovať vo svojej pošte. Vďaka Gmail tags to mám omnoho jednoduchšie.

 

 

 

Každú e-mailovú správu môžete oštítkovať – pod záložkou Štítky stačí zvoliť kategórie do ktorých ju chceme zaradiť:triedenie pošty - gmail tags

K štítkom sa dajú priradiť farby, vďaka ktorým je orientácia v e-mailovej schránke podstatne uľahčená.  Rozdiel medzi oštítkovaným a neoštítkovaným emailom vyzerá takto nejako:

triedenie pošty pomocou google gmail tags
Samozrejme grafické vyhotovenie sa môže mierne líšiť v závislosti od nastavenej šablóny.

Filtre v Gmaile

Keď už máme vytvorené štítky, je fajn si pomocou nastavenia filtrov označovanie správ zautomatizovať. To znamená, že nastavíme podmienky, na základe, ktorých sa daný štítok automaticky priradí k správe. Napríklad je mám nastavené, že každá správa, ktorá príde do môjho gmailu prostredníctvom nášej firemnej emailovej adresy, sa automaticky označí štítkom KRUPA KAJO – viď vyššie. Vytvorenie filtra môžeme spraviť rôznymi spôsobmi – najčastejšie využívam tento: – v detaile akejkoľvek správy kliknem na ikonu VIAC a z ponuky vyberiem Filtrovať podobné správy:

filtrovanie správ v gmaile
Správy môžeme vyfiltrovať rôznymi spôsobmi – napríklad na základe toho istého odosielateľa, prípadne pre koho bola správa určená (adresa prijímateľa), alebo aj aké slová e-mail obsahuje alebo neobsahuje – samozrejme tieto podmienky sa dajú navzájom kombinovať.

Vyfiltrovaným správam môžete priradiť akciu, ktorá sa má vykonať- automaticky označiť ako prečítané, označiť hviezdičkou, použiť označenie… Možností je naozaj veľa, treba sa s tým pohrať:

Rozšírenie, ktoré napumpuje možnosti vášho Gmailu

Gmelius je rozšírenie pre Gmail, ktoré prináša do už aj tak celkom premakaného mailu ďalšie funkcie, dve z nich, ktoré využívam (a sú dostupné aj vo free verzii):

-grafické zobrazovanie typu súboru v prílohe – vďaka tejto funkcii, vidíte v ktorom maile je príloha (to podporuje gmail už v základe) avšak vďaka gmeliusu vidím o aký súbor sa jedná:

gmail príloha
Vo vašom gmaile môžete mať pekne prehľadne zobrazený typ prílohy pomocou malinkej ikonky vedľa dátumu prijatia emailu. Uľahčuje to prehľadávanie emailov, najmä ak hľadáte konkrétny súbor.

-mail tracking – sledujte či váš e-mail bol doručený do schránky príjemcu a či ho následne (a či vôbec) otvoril: gmail tracking email

PRO tip na záver

Množstvo užívateľov gmailu nevie o jednej zaujímavej, no veľmi praktickej funkcii, ktorú si vysvetlíme na tomto príklade:

Predstavte si, že máte e-mail vasemail@gmail.com , no okrem tohto e-mailu vlastníte všetky ďalšie alternatívne maily v tvaroch: vas.email@gmail.com alebo v.asemail@gmail.com – v podstate je jedno kde dáte bodku, stále príde email tomu istému prijímateľovi.

Ak máte osobný účet (ktorý sa zvyčajne končí na príponu gmail.com), nezáleží na tom, či ľudia zadajú do vášho používateľského mena bodku. Google

Ako to využiť? Veľmi zaujímavé a praktické využitie tejto funkcie je napríklad v prípade, že sa registrujete na odber obchodných emailov v rôznych eshopoch či weboch – namiesto vasmail@gmail.com použijete adresu vas.mail@gmail.com a následne si (tak ako uvádzam hore) nastavíte filtre a všetky správy s adresou prijímateľa vas.mail@gmail.com nasmerujete pod jeden štítok – podľa toho do čoho sa má zaradiť.

Ďalšia alternatíva, ktorú môžete využiť pri vytváraní filtrov a množstvo ľudí o nej netuší je existujúca druhá doména Gmailu – googlemail.com- to znamená, že email môžete prijímať na adresu vasemail@google.com alebo vasemail@googlemail.com – v obidvoch prípadoch sa jedná o rovnakého prijímateľa. Viac o tejto funkcii môžete prečítať v nápovede Google.

Páčil sa vám článok? Budem rád keď ho budete zdieľať medzi svojimi priateľmi.

Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *