Ukrajina: Kyjev -Pripjať – Černobyľ

1 of 3

Ukrajina – krajina lacnej vodky a dobrého jedla

Dlhšiu dobu som nič na blog nepridal – do nejakých článkov som sa pustil, no začala mi sezóna v mojej predajni SPOJAK.sk (hej viem, už robím nový web 😀 -_- ) a v tomto čase je to u mňa fakt šialené, no vrátil som sa z krátkého výletu z Ukrajiny, po skvelom reštarte, ktorý som potreboval, tak som dal dokopy aspoň zážitky z výletu, tak ak ťa zaujíma čo som zažil čítaj ďalej…

Na koniec úvodu (pretože chcem aby ste si to všetci prečítali a viem že úvody čítate všetci 😀 ) ďakujem za skvelé zorganizovanie výletu môjmu kamarátovi- Patrikovi, ktorí vedie cestovnú agentúru #FlyingBanana – týmto ti ďakujem za skvelý výlet, ktorý určite každému odporúčam (inak týmto smerom chodí pravidelne – stačí mu napísať: rezervacie@flyingbanana.sk )

Zľava: Patrik (zakladateľ FlyingBanana, ja, Ivan – Paťov brat)

Tak a teraz čítaj čo som zažil – celý článok som rozdelil do troch častí, v každej časti nájdeš nejaký tip ako prežiť takýto výlet bez ujmy:

  1. deň: Príchod na Ukrajinu do Kyjeva
  2. deň: Výlet do Černobyľskej oblasti
  3. deň: Spoznávanie Kyjeva

1. deň: Prílet na Ukrajinu a zoznámenie s realitou

Stretnutie na letisku, dostatočne včas pred odletom je skvelá šanca na odhodenie trémy z letu a cesty ako takej (rozumej vypiť jeden, dva, tri… – konečný počet závisí od času, ktorý na uvolnenie máme 😀 ) – takto nejako by som opísal začiatok mojej cesty na Ukrajinu. Let z Bratislavy do Kyjeva trvá cca 1,5 hodiny a po prílete na malé no živé letisko vás čaká rýchle odbavenie. Hneď po vystúpení si od babušky stojacej pri východe kupujeme SIM karty, ktoré nás vyjdú na 3-4€ za 4gb internetu, sme už mimo EU a tak popritom cena za roamingové pripojenie na internet, telefonáty či sms sa môže vyšplhať na 10€/ks/min/mb, v závislosti od operátora a tak určite odporúčam vytiahnuť svoju kartu hneď po prílete na Ukrajinu a nahradiť ju ukrajinskou s domácim tarifom.)

Po prílete na letisko sa vám určite oplatí zavolať taxík telefónom (môžete si uložiť tieto čísla: 0950570617 / 0938045074, nehovorím ukrajinsky ani rusky no keď človek chce, vykecá sa, prípadne požiadajte nech vám taxík zavolá pani od ktorej si kúpite sim kartu, ochotne to pre vás urobí- taký taxík vás víde na 4-5€ do centra mesta (cca pol hodiny jazdy), taxíky pred letiskom berú tak 15€. Žiaľ cestovali sme ako početnejšia skupina a podarilo sa nám zohnať len dva taxíky, na ostatné mi veľmi rýchlo prišla správa, že sú momentálne vyťažené. V rýchlosti som stiahol aplikáciu Uber, zadal dopyt a auto bolo u nás do 5 min., taktiež za prijateľnú cenu (126 hrivien, necelé 4€) sme sa dostali priamo do centra Kyjeva, pred náš hotel – srdce hlavného námestia- Hotel Ukrajina – štvorhviezdičkový hotel, ktorý sa vyvyšuje nad námestím Majdan, známym z roku 2014, kedy tu prebehli protivládne protesty a snajpermi práve z tohto hotela bolo zastrelených niečo vyše 100 ľudí, ktorých pomníky “zdobia” okolie miesta tejto ľudskej tragédie.

hotel Ukraine in Kyjev
Hotel Ukraine, ležiaci v centre mesta Kyjev na námestí Majdan. Hotel má skvelú polohu pre návštevníkov mesta.

Takýto výhľad sa vám naskytne z hornej terasy hotela Ukrajina:

Majdan v Kyjeve zhora

Okolie Majdanu, zdobia malé pomníky s fotkami obetí (sry za zlú kvalitu- fotil som večer na ceste z večere):

obete majdanu
Okolie námestia Majdan zdobia malé pomníky s fotkami obetí, ktoré zahynuli počas “Majdanu” – protivládnemu povstaniu v roku 2014. Protivládne protesty si vyžiadali viac ako stovku životov, množstvo ľudí- civilistov bolo zastrelených snajpermi z okien hotela, v ktorom sme boli ubytovaní.

reštaurácia v kyjeve - top

Po ubytovaní v 4* hoteli Ukrajina, ktorý má dokonalú polohu na spoznávanie mesta sme sa vybrali na zaslúžený obed, do lokálnej reštaurácie, ktorú kamarát Patrik zvykne navštíviť s každou skupinou a kde môžete ochutnať lokálne pokrmy ako pirohy, boršč, rebrá… -snáď v každom jedle veľa kôpru, kuchyňa chuťami podobná tej našej – slovenskej, či blízkej poľskej, no pre našinca určite veľmi chutná (osobne odporúčam špecialitku – boršč s rebrami). Po skvelom obede nasledovala prechádzka – videli sme vojenskú techniku, matičku rus a množstvo budov Kyjevskej architektúry- pár fotiek z prvého dňa aj s komentárom pripájam nižšie:

Ukrajina – krajina silno presiaknutá pravoslávnym vyznaním- je to cítiť z architektúry, všade samé samé zlaté vežičky. Na tejto fotografii je pravoslávny chrám – keď sme okolo neho prechádzali prebiehala v ňom bohoslužba.
Námestie Majdan Nezaležnosti
Námestie Majdan Nezaležnosti – v roku 2014 tu prebehli obrovské protivládne protesty, ktoré si vyžiadali desiatky životov.

Kyjev, UkrajinaMatka Vlasti v Kyjeve:

Matka Vlasti v Kyjeve
Táto socha má už 40 rokov a v čase jej dokončenia bola najvyššou sochou sveta. Oceľová socha Matka Vlasti v rukách víťazoslávne drží meč a štít so symbolom kosáku a kladiva – erbom ZSSR. Meč má 16 metrov a váži 9 ton. Tento monument je vyšší než Socha slobody v americkom New Yorku – meria 102 metrov a váži 530 ton.
Prechádzku mestom Kyjev vám “spríjemní” takáto vojenská technika.

Prvý večer sme zakončili v lokálnej reštike blízko hotela (inak vďaka výbornej lokalite našeho hotela, kde sme boli ubytovaní prakticky v centre mesta a celého diania sme mali reštaurácie s výbornou ponukou na každom rohu, naozaj sa stačí prejsť a vybrať si. My sme skončili v Pivnej Dume, reštaurácii a minipivovare s vlastným pivom zároveň:

Pivná Duma - restaurant in Kyjev, Ukraine
Pivná Duma – lokálny pivovar v centre Kyjeva so skvelým vlastný pivom a výborným jedlom

2 of 3

2 deň: Cesta do uzavretej a stále radiačne aktívnej oblasti (okruh 30km)

Ráno sme vyrazili autobusom (s miernym meškaním – no to tak pri početnejších skupinách býva) smer černobyľská radiačná oblasť. Po vyše dvoch hodinách jazdy minibusom prichádzame k niečomu čo vyzerá ako hraničný priechod – je to tzv. vchod do radiačne aktívnej oblasti nachádzajúcej sa 30 kilometrov od epicentra výbuchu. Tu by som chcel zvýrazniť a zdôrazniť – necikajte vonka v blízkosti takéhoto prechodu – odbehol som si za roh a keď to zbadal pochôdzkar čo nás mal kontrolovať využil šancu, pohonil ego a oznámil mi, že ja nikde nejdem. Určite nie je v takomto prípade dobrý nápad mu rovno ponúknuť peniaze (čo mi tiež sprievodca stihol oznámiť uprostred výmeny názorov). Po chvíľke ukecávania ma nakoniec pustil, čo mi celkom odľahlo, lebo čakať 6 hodín uprostred ničoho by bola asi riadna zábava. Mimo cikania je tiež zakázané takéto miesta fotiť, z nejakého dôvodu to nemajú radi a už pri vstupe sme boli upozonrnení, čo môžeme a čo nemôžeme fotiť či navštíviť. Ono ak máte to šťastie a chytíte dobrého sprievodcu ako sme mali my, tak vás povodí aj po miestach, ktoré sú zakázané a keby ho tam pristihli hrozí mu pokuta a odobratie licencie.

Uzavretá oblasť v okolí Černobyľu
Pri vstupe do zasiahnutej radiačnej oblasti Černobyľu prechádzate kontrolou podobnej ako tá, ktorá bývala na hraniciach pred vstupom do EÚ. Ukážete pas, skontrolujú vstupujúci autobus a pokiaľ nie ste problémový ako ja tak vás pustia bez okolkov ďalej.

Je návšteva Černobyľu bezpečná?

Množstvo ľudí sa pýta ako to je s radiáciou a bezpečnosťou pri návšteve takéhoto miesta. V podstate je takáto krátka návšteva bezpečná, porovnateľná s ožiarením, ktoré človek dostane pri cezoceánskom lete lietadlom. Platia tu však určité bezpečnostné zásady – človek by mal do takejto zóny vstupovať odetý v dlhých rukávoch a dlhých nohaviciach, nemal by sa dotýkať kontaminovanej zeme a predmetov a určite by sa mal vyvarovať aby sa mu dostal do tela kontaminovaný prach, napr. pri konzumácii jedla.

radioaktívna zóna Černobyľ
30km radioaktívna zóna Černobyľ – táto zóna je na rôznych miestach značená takýmito značkami.

Pri vstupe do oblasti dostanete prístroj na meranie radioaktivity- dosimeter. Radiácia je pre našu zemeguľu prirodzená, človek je do určitej miery schopný odolávať aj dlhodobému ožarovaniu – za bezpečné sa pokladá žiarenie pod 0.30, najsilnejšie žiarenie, ktoré sme pri návšteve namerali bolo niečo vyše 55.xx:

Dosimeter nameral silnú radiáciu
Dosimeter nameral silnú radiáciu – 55.25, žiarenie, ktorému je dobré telo dlhodobo nevystavovať.

Aby ste sa niečo pri čítaní mojich článkov naučili, prečítajte si čo to vlastne rádioaktivita je:

“Radiácia (žiarenie) je prenos energie a hybnosti priestorom. Môže byť časticové alebo vlnové. Niektoré druhy žiarenia – najmä tie, ktoré vznikli pri jadrových a rádioaktívnych dejoch – môžu byť pre človeka vo vysokých dávkach zdraviu a životu nebezpečné. Návštevník sa počas výletu do Černobyľu a okolia stretne najmä s gama radiáciou, ktorá sa po čase z tela človeka vylúči. Iba bezprostredne blízko pri reaktore číslo 4 (sarkofág) je aj beta radiácia, ktorá zostáva uložená v orgánoch človeka navždy. Najnebezpečnejšie je alfa žiarenie, s tým sa návštevník zóny počas výletu určite nestretne. Navyše, priepustnosť jednotlivých žiarení je rôzna.”

Pri výstupe z radiačnej zóny prechádzate kontrolnými bránami, ktoré na vás zmerajú zostatkovú radiáciu:

radiačná kontrola
Pri výstupe z radiačnej zóny je potrebné prejsť kontrolou- vyzerá to nejako takto a trvá to 5-10 sekúnd- pri kontrole stačí priložiť zboku prístroja dlane a chvíľu počkať.

Zaujímavým miestom, ktoré pri návšteve tejto oblasti navštívite je tento radarový systém z čias studenej vojny- v dobe kedy bol vybudovaný-doba studenej vojny, 70-80 roky tento kolos stál pol miliardy rubľov, takmer zruinoval sovietsku ekonomiku, nikdy nebol spustený do ostrej prevádzky a dnes je to už len monument, ktorého rozobratie bude stáť druhú ekonomiku Ukrajiny:

Železný kolos, ktorého rozobratie je v dnešnej dobe ekonomicky nemožné. Pôvodne mal tento radarový systém slúžiť proti nepriateľovi zo západu – USA a jeho spojencom v prípade, že by sa pokúsili zaútočiť na Sovietsky zväz. Nikdy nebol spustený.

Najviac zasiahnutým miestom bolo mesto Pripjať, ktoré bolo vybudované v roku 1970 práve pre pracovníkov elektrárne iba tri kilometre od nej. Bolo to výkladné mesto sovietskej vlády, vekový priemer bol v čase havárie okolo 25 rokov. Mesto malo všetky výdobytky vtedy moderného mesta  – železničnú stanicu, prístav, nemocnicu a dokonca aj lunapark. V deň havárie (ktorá sa udiala v noci) nedali oficiálne miesta žiadne upozornenie päťdesiatim tisícom obyvateľov o hroziacom rádioaktívnom zamorení, ani sa nepodávali dávky jódu, ktoré pomáhajú pri ožiareniach. Evakuácia prebehla až na druhý deň, teda v nedeľu 27. 4. popoludní. Ľuďom oznámili, nech si zoberú najnutnejšie veci, do troch dní by sa mali vrátiť. Do času evakuácie dostali veľké dávky radiácie. Mali sme možnosť navštíviť školu, prístav aj lunapark, prešli sme okolo kultúrneho centra – počas návštevy zakázaných miest bol náš sprievodca v kontakte cez vysielačku s ďalšími sprievodcami v okolí a vymieňali si potrebné informácie.

Vstup do kedysi takmer 50-tisícového mesta Pripjať- dnes v tejto oblasti stretnete množstvo hladných a túlavých psov, občas nejakú líšku a naozaj zriedkavo preletí aj nejaký ten vták.

Tu by som možno upozornil – pozor pri návšteve týchto miest – najmä vnútorných priestorov, si dávajte pozor na ostré predmety – žiaľ jedna účastníčka výletu stúpila na sklo a prebodla si pätu, takže určite odporúčam obuv s lepšou podrážkou.

Pozrite si ako, vyzerá dnes mesto duchov – Pripjať, kedysi vykladná skriňa vtedajšieho socializmu:

Kultúrny dom v meste duchov – Pripjať, kedysi žijúce mesto, dnes zarastené opustené “nič”
byt v meste Pripjať - lacno
Takýchto bytoviek je v Černobyľskej oblasti mnoho- všetky sú opustené a vyrabované. K ich rabovaniu došlo najmä v roku 1991 po vystúpení Ukrajiny zo Sovietskeho zväzu, kedy bola oblesť strážená najmenej. Nenájdete tam byt, ktorí by nebol prekutraný a vykradnutý.
Telocvična v miestnej škole, Pripjať
Námestie, po ktorom sa ešte pár desaťročí dozadu prechádzali tisícky ľudí. Dnes tu už úraduje príroda.
Plavecký bazén s hĺbkou 6m. Na tú dobu výnimočný – do mesta Pripjať chodili z okolitých miest navštevovať tento športový unikát. Boli tu usporiadavané súťaže v plávaní.
škola v Pripjati
Priestory miestnej školy – ochranné masky proti chemickým útokom vyzerajú desivo, ale je to skôr “naaranžované” pre turistov- pri ožiarení boli miestnym k ničomu, avšak v tej dobe ich mala vo výbave každá škola a verejná inštitúcia – hovorím o čase studenej vojny medzi USA a ZSSR.
Trieda v škole v Pripjati – na stenách môžete nájsť odkazy ľudí, ktorí tu vyštudovali a vrátili sa na toto miesto zaspomínať. Videl som rôzne dátumy- po aj pred 2010, dokedy bola táto oblasť pre verejnosť uzavretá.
Sovietske noviny "Pravda"
Sovietske noviny “Pravda”, ktoré visia na stene v škole. Pri lepšom prezretí si môžete všimnúť dátum vydania, len 3 dni pred katastrofou.
Toto mal byť lunapark vo výkladnej skrini socializmu – mesta Pripjať. Podľa toho čo nám povedal sprievodca, dostavali ho tesne pred katastrofou.
Pre cestovateľov známy záber.

Na vlastné riziko v Černobyľskej zóne dnes žije okolo 100, prevažne starých ľudí. Okrem toho v nej pracuje v špeciálnom režime okolo 3000 pracovníkov, podobný počet sa zúčastňuje na odstávke a likvidácií jadrovej elektrárne, ktorá od roku 2000 už nefunguje a na stavbe nového sarkofágu, ktorý dnes zakrýva epicentrum výbuchu – jadrový reaktor Černobyľ

Havária jadrovej elektrárne Černobyľ sa stala 26. apríla 1986 a má prívlastok najväčšej jadrovej nehody v histórii jadrovej energetiky. Výbuch sa stal v 4. bloku jadrovej elektrárne v Černobyle, ktorá leží približne 120 kilometrov severne od Kyjeva na Ukrajine, hraniciam s Bieloruskom. Dnes tento reaktor zakrýva sarkofág, ktorý aspoň čiastočne zabraňuje žiareniu do okolia. Takéto žiarenie má trvácnosť 25 tisíc rokov a ukrajinské orgány dnes ešte ani len netušia, kedy a ako začnú likvidovať najpostihnutejšie miesto.

Tento rok bol dostavaný nad rekatorom, ktorý vybuchol takýto plechový sarkofág, ktorý aspoň čiastočne zabraňuje šíreniu zdraviu nebezpečného žiarenia. V tejto oblasti je zakázané turistom zastavovať a dokonca fotiť.
Potraviny v černobyľskej uzavretej oblasti – dnes slúžia asi 100 domácim obyvateľom, ktorí v oblasti stále žijú a asi 3000 vojakom a pracovníkom súkromných bezpečnostných služieb, ktorí sa starajú o elektráreň.

3 of 3

3 deň: Kyjev- hlavné mesto Ukrajiny

Posledný deň nám ostal na rýchlospoznanie hlavného mesta Ukrajiny – Kyjeva. Mesto s rozlohou cca 830km2 a 3mi miliónmi obyvateľov (neoficiálne tu žije až okolo 5 miliónov) je tak veľké, že by na jeho dôkladné prejdenie nestačil ani týždeň a stále by tam bolo čo spoznávať.

Námestie Majdan a v pozadí hotel Ukraine
Námestie Majdan a v pozadí hotel Ukraine v ktorom sme boli ubytovaní

Opätovne musím vyzdvihnúť skvelú pozíciu hotela Ukrajina z ktorého sme všetko zvládli pešo a začali sme s “Arch of diversity” – Oblúk rozmanitosti (známy aj ako Oblúk priateľstva), vzdielený tak 10 minút chôdze:

Arch of diversity in Kyjev
“Arch of diversity” – Oblúk rozmanitosti, známy aj ako Oblúk priateľstva

Oblúk je postavený na mierne vyvýšenej časti Kyjeva a tak je zpoza neho celkom pekný výhľad na časť starého mesta:

Oďtiaľ sme zamierili do múzea venovaného černobyľskej katastrofe – po reálnej návšteve skutočného miesta to pre mňa osobne nebolo až tak záživné. Popri prechádzaní mestom sme zvládli chutný obed. Na pláne bola prechádzka trhom, ktorý sa tiahol po stranách ulice, ktorou sme kráčali z obedu. Odtiaľ nás čakala návšteva katedrály – Chrám Svätej Sofie, známy aj ako Chrám Svätej Múdrosti, ktorú sme prešli celú – bol tam zákaz fotenia, čo som rešpektoval, ale ak vás to zaujíma, pozrite si fotky, ktoré sú dostupné na internete.

Toto bola posledná oficiálna zástavka našeho výletu, nasledoval návrat na hotel a prípava na cestu späť, ktorá nás nasledujúce ráno čakala.

A nakoniec aspoň fotka kyjevského letiska skoro ráno pred odletom – ja viem, nie je to zaujímavé, ale mňa nejakým spôsobom potešilo, že sa zas raz vraciam domov.

(časť informácií čerpám z otvorených zdrojov ako wikipedia a pod. a v prípade, že niektorá informácia by mohla byť nepresná a máte overiteľný zdroj, neváhajte ma kontaktovať, rád informáciu na základe relevantného zdroja upravím)

Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

Rating: 4.9/5. From 4 votes. Show votes.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *