Slovenské domény .sk čakajú výrazné zmeny

Nové pravidlá pre slovenské .sk domény

Čo to vlastne doména je? Adresa webovej stránky sa volá meno domény alebo názov domény alebo doménové meno (angl. domain name) – je to presne ten text, ktorý píšete do vašeho prehliadača aby ste sa dostali na webovú stránku. Slovenské domény majú jednotnú skratku .sk, pričom pri registrácii novej slovenskej domény dochádza k jej zápisu do národného registra SK-nic.

sknic

Komisia pre správu slovenskej národnej domény s tld koncovkou .sk schválila nové pravidlá registrácie slovenských domén ešte začiatkom tohto roka, pričom nové pravidlá mali platiť od januára 2017. Podľa najnovších informácií však začnú platiť až k 31.5. 2017, poďme sa teda spolu pozrieť na to čo sa zmení.

Registrácia .sk domény až na 10 rokov

Nové pravidlá zjednodušujú životný cyklus domén zo súčasných dvanástich stavov, pričom podľa nových pravidiel doménu bude možné získať výhradne len po zaplatení. Ďalšou príjemnou zmenou je že zaplatiť doménu bude možné na obdobie až desiatich rokov (doteraz bolo možné zaplatiť len na jeden rok).

registrácia .sk domény

.sk domény budú môcť registrovať aj zahraničné subjekty

Domény budú môcť vlastniť aj zahraničné subjekty, pričom jediná podmienka je adresa na prijímanie zásielok v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Doteraz jedinou možnosťou pre zahraničné subjekty ako kúpiť doménu s koncovkou .sk bolo využiť sprostredkovateľské služby registrátorských spoločností, ktoré doménu registrovali cez svoj SK-NIC identifikátor, to sa však mení…

Registrátori už nebudú môcť byť držiteľmi domén

Podľa nových pravidiel už registrátor nebude môcť držať na svoje meno doménu pre svojho klienta.

Koniec byrokracie, už žiadne behačky k notárovi a nepohodlná registrácia na národnom portáli SK-NIC- po novom bude možné doménu zaregistrovať (už bolo načase, však sme v 21. storočí) jednoducho cez internet vyplnením objednávky u registrátora, následne ju zaplatíte a je vaša. Tento krok prináša zlepšenie oproti terajšiemu stavu najmä v transparentnosti. Na druhej strane,
SK-NIC zároveň bude musieť s nasadením nových pravidiel, ktoré majú začať platiť od mája 2017, vzhľadom na zmeny nasadiť aj nový systém, sám som zvedavý, ako to zvládnu.

A nakoniec tá najpríjemnejšia správa – cena .sk domény?

Ceny slovenských domén dlhodobo lacnejú. Keď v minulosti doména so slovenskou koncovkou stála pomaly 20€, dnes to už nie je ani polovica – za slovenskú doménu aktuáône za prvý rok registrácie zaplatíte 8,90€ s DPH, pri predlžení na ďalšie obdobie je to 14,76€ s DPH (ceny uvádzam z cenníka firmy Websupport, u ktorej parkujem všetky slovenské domény).

Nakoniec len taký malý dodatok- zdá sa Vám registrácia domény ako zložitý proces a bojíte sa, že sa v niečom spravíte chybu? Neváhajte ma kontaktovať, rád vám poradím, prípadne vám s registráciou pomôžem.

 

Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

Rating: 4.5/5. From 1 vote. Show votes.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *