Kniha Support od Michala Trubana

Support od Michala Trubana – povinné čítanie pre každého (nielen) začínajúceho podnikateľa

Support - kniha o tom ako vybudovať úspešný biznis aj keď robíte jednu chybu za druhou, autor Michal Truban
Kniha Support od Michala Trubana, jedna z tých čo by som odporučil prečítať každému, kto chce mať život vo svojich rukách.

Priznám sa, že knihu .support, od Michala Trubana – ktorého prácu a vystupovanie sledujem dlhodobo som chcel čítať hneď ako som sa o nej dozvedel. Mal som v pláne si ju kúpiť pri najbližšej možnosti navštíviť kníhkupectvo, ale kedže sa blížia vianoce, rozhodol som sa pre objednávku z internetového obchodu Martinus – odkiaľ knihy objednávam snáď pred každými vianocami.

Nebolo mi súdené ju čítať medzi prvými 🙁

Kedže pokladám dobrú knihu za jeden z najlepších darčekov, akým môžete blízkeho obdarovať (áno ešte sú tu teplé ponožky, pekný parfém alebo flaša dobrého rumu :P…) chcel som niečo objednať aj rodine. -“Nekupuj si ju” znela odpoveď priateľky a bolo mi jasné, že ju dostanem až na vianoce (nemohol som sa hnevať no keď som videl ako sa v prvých dňoch začala predávať a aké odozvy k nej boli nemohol som sa dočkať – to mám čakať ešte vyše mesiaca?).

Niekedy sa stanú veci, ktoré by človek nečakal

Bol piatok a zazvonil mi telefón – volal Tomáš, chalan pracujúci vo Websupporte, najväčšej hostingovej spoločnosti na Slovensku, ktorú založil práve Michal Truban a okolo ktorej sa točí príbeh knihy .support – zhodou okolností pochádza z rovnakého mesta ako ja, spoznali sme sa náhodou – (dlhoročne využívam služby Websupportu a v jeden okamih došlo k problému, pri ktorom som prišiel o jednu z domén, ktorú som mal u nich parkovanú- bol som nasratý, rozhodnutý odísť, pretože strata ktorú som utrpel nešlo kompenzovať finančne. Po tom, čo som napísal v návale hnevu status dopytujúci nový hostingový priestor, alternatívu ku websupportu mi ešte v ten večer napísal Mišo Truban, čo sa stalo a že to bude riešiť. Na to sa mi nasledujúci deň ozval už spomínaný Tomáš a navrhol či sa nemôžeme stretnúť osobne a situáciu si vydiskutovať – k stretnutiu následne došlo a kedže sám viem, že v živote treba vedieť prijať aj zlyhania, ktorým sa proste nevyhnete a treba sa cez ne preniesť, inak by ste skončili na prvej prekážke, ktorú vám život pripraví. A tak sme posedeli, pokecali…

Vedel som pochopiť chybu druhej strany, nechcel som žiadne odškodné – to napriek tomu v podobe hostingových služieb na nasledujúci rok prišlo

Teda aby som bol úprimný – jednu vec som ako odškodné požadoval a stále to beriem ako dohodnutú no neuzavretú vec – chcel som sa s stretnúť s Michalom osobne, dať s ním obed, alebo pivo, proste mať možnosť s ním podiskutovať – chápem, že je vyťažený a mimo toho žije v USA a tak si na to budem musieť počkať, no verím, že sa stretneme.

“Ochota odkomunikovať problém, ktorý vznikol a následná komunikácia mi dala možnosť nahliadnuť do sveta websupportu a do toho, čo pre nich znamená starostlivosť o zákazníka.” Jakub Krupa, autor krjak.com

A tak znova, istú dobu od problému, ktorý nastal zazvonil telefón a na displeji svietil Tomáš z websupportu -” Ahoj, zdvihol som”, -“ahoj, môžeme sa stretnúť, mám cestu cez Kubín a niečo pre teba mám” znela odpoveď. Trvalo mi tri sekundy kým som v hlave stihol vyplodiť tip, že to bude kniha, na ktorú sa neviem dočkať. Následné stretnutie len potvrdilo moje tušenie – obdržal som výtlačok knihy, ktorý som tak túžil prečítať a to dokonca s venovaním priamo od autora, s podpisom a venovaním:

Michal Truban Support Dávaj Bomby
Dávaj bomby, vždy dávaj bomby! A BUDEM 😉

Ten pocit, keď žijete život niekoho iného…

Do knihy  som sa napriek veľkým očakávaniam a nedočkavosti pustil postupne, schopný vnímať informácie, ktoré kniha popisuje vo veľmi reálnych situáciách čítam jednu stránku za druhou, dostávam užitočné tipy a rady, ktoré určite v živote, najmä tom podnikateľskom využijem. Čo ma však dostalo je “príbeh” ktorý sa v knihe odohráva, množstvo znakov, množstvo situácií je tak podobných tým, ktoré som zažil, že istým spôsobom prežívam dej knihy spolu s autorom. Stal som sa postavou v príbehu, ktorý žijem a ktorý bol niekým iným napísaný – možno nie 100% identický, no podoba sa nedá vylúčiť, avšak záver knihy je ešte stále v mojich rukách.

Na záver zhodnotenie a odporúčanie

Kniha Support splnila moje očakávania a dala mi to čo som potreboval v týchto chvíľach najviac – motiváciu a silu zotrvať v tom čo robím, dala mi dôvod pokračovať vo vlastnej ceste, za vlastným osudom. Už dnes pri písaní týchto riadkov rozmýšlam o tom ako sa posunúť čo najviac vpred, dokázať sebe i okoliu, že na to mám a môžem patriť medzi najlepších. To, čo by som však chcel vyzdvihnúť sú najmä veci, ktoré pre mňa ako začínajúceho podnikateľa mali zmysel, vyberám preto z knihy pár najzaujímavejších úryvkov a odkazujem na to, čo ma zaujalo.

PS:  Kniha Support je len začiatok – vďaka Michalovi Trubanovi vzniká nová statrtupová komunita, vytvoril fórum kde môžete zohnať radu, inšpiráciu, pomoc či feedback k vašej práci.

Knihu .support si môžete kúpiť napríklad v knižnej podobe tu, alebo v digitálnej podobe tu.

Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

Rating: 5.0/5. From 1 vote. Show votes.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *