Luigisbox.com – nástroj na analýzu vyhľadávania

Rating: 5.0/5. From 2 votes. Show votes.
Please wait...
1 of 4

V dnešnom blogu by som rád predstavil online analytický nástroj vhodný (nielen pre e-commerce)  na analýzu a návrh fungujúceho webového vyhľadávania, ktorý som mal možnosť testovať ako  betatester -a to Luigi´sBox

Prečo je dôležité optimalizovať vyhľadávanie na vašom webe?

Ak vychádzame z predpokladu, že cieľom, ktorý chcete prostredníctvom vašej webovej stránky dosiahnuť je konverzia, čiže dokončenie vopred určeného cieľa (zápis k odberu newslettera, uskutočnenie objednávky, prípadne len kontaktovanie pre získanie ďalších informácií o ponuke vašich služieb či tovaru…) tak by našou snahou malo byť dosiahnuť čo najvyšší konverzný pomer a to obnáša optimalizáciu webu na niekoľkých úrovniach. Na konverzný pomer vplývajú rôzne faktory – rýchlosť načítania webovej stránky, UX a UI webu či použité farby na webe – no a jedným z týchto faktorov je práve to čo sa vám zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania po tom čo potencionálny klient niečo u vás na webe hľadá. Ste si istý, že vaši zákazníci vedia nájsť to čo na vašom webe hľadajú? Každý jeden dotaz, na ktorý váš zákazník nenájde vhodnú odpoveď je premárnená príležitosť a môže to znamenať ušlý zisk. A práve s týmto vám môže pomôcť služba Luigi´s box.

Čo je to Luigi´s Box a s čím vám môže pomôcť?

Na začiatok musím povedať, že sa jedná o nástroj z dielne slovenských vývojárov a dostal som sa k nemu prostredníctvom odporúčania známeho – Michala Krála (CEO Pricemania). Niekoľko mesiacov som tento nástroj testoval na našom eshope s náradím a pracovnými pomôckami KAJO.sk, ktorý beží na systéme Prestashop.

Inštalácia vám (resp. vašemu programátorovi) zaberie pár minút -je potrebné do zdrojového kódu vašeho webu vložiť kód, ktorý sa postará o meranie, následne sa po prihlásení do administrácie aplikácie dostanete na dashboard s výsledkami:

analýza vyhľadávania na webe
Dashboard aplikácie – pomocou vykreslených dátových tunelov vidíte rôzne merania

Na úvodnej stránke môžete vidieť koľko ľudí z ceľkového počtu návštevníkov využilo funkciu vyhľadávanie na webe, koľko z nich našlo to čo hľadalo prípadne koľkí nenašli relevantné výsledky. Môžete sa tak zamerať na odstránenie nedostatkov -ako napríklad zvýraznenie vyhľadávacieho poľa či ponúknuť vašim návštevíkom to čo u vás hľadajú.

2 of 4

Klikateľnosť produktov vo vyhľadávaní

Trendy vo vyhľadávaní a preklikovosť jednotlivých návrhov vo vyhľadávaní – tieto ukazovatele vám môžu pomôcť zoradiť výsledky vo vyhľadávaní tak, aby prinášali čo najväčšie konverzie.

S pomocou Luigi’sBoxu môžete sledovať čo návštevníci na vašom webe hľadajú – častokrát používajú synonymické, slangové výrazy, prípadne výrazy napísané gramiticky nesprávne, ktoré je vhodné mať správne priradené k produktom ako aliasy – zvýšite tak šancu, že sa k ním užívateľ dopracuje.

Vyhľadávanie bez výsledkov

Viete koľko vecí na vašom webe užívatelia nenašli?

Vďaka tejto funkcii môžete na vašom webe – či už eshope, blogu či informačnom webe pridávať práve to čo u vás návštevníci – a vaši potencionálni zákazníci hľadajú.

3 of 4

Nízkokonverzné produkty

V tomto oddelení nájdete všetky produkty, ku ktorým sa návštevníci prostredníctvom vyhľadávania dostali- klikli na ne, zobrazili si ich detail, avšak ich nakoniec nekúpili (v prípade eshopu), či inak nedosiahli stanovený cieľ.

Nízkokonverzné produkty

Ušlé príležitosti

Podľa toho čo som pochopil – táto časť aplikácie by mala na základe nejakého algoritmu počítať ušlé príležitosti pri zle nastavenom vyhľadávaní, avšak je to naozaj len hrubý odhad a (zrovna) v mojom prípade veľmi ďaleko od reality:

4 of 4

Čo mi na Luigi´sBox-e chýba?

Za krátky čas práce s týmto šikovným nástrojom musím povedať, že je to veľmi prehľadný (páči sa mi prehľadná a použiteľná grafika), jednoduchý nástroj, ktorý je ešte len vo svojich začiatkoch, no ak by som mal možnosť doplniť tam nejakú funkciu boli by to exporty -do csv, xml či iného spracovateľného formátu.

Záver

Na záver musím povedať, že v tomto nástroji vidím určitý potenciál a to najmä pre stredne veľké a veľké firmy, ktoré dokážu naplno využiť potenciál Luigi’sBox aplikácie. Vďaka tejto aplikácii dokážete na základe meraní optimalizovať výsledky vyhľadávania na vašom webe a zvýšiť tak konverzný pomer.

Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

Rating: 5.0/5. From 2 votes. Show votes.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *