Zanzibar v zime

Zanzibar, Tanzánia, Afrika

pláže na zanzibare

Je to už viac ako mesiac čo som sa vrátil z dovolenky zo Zanzibaru v  Afrike kde som strávil s priateľkou a dcérkou desať dní a konečne som si našiel čas dať dokopy aspoň krátky blog z cesty. Zaujíma vás na čo si dať na Zanzibare pozor? Či ísť na Zanzibar, ktorý leží v Afrike s deťmi? Alebo čo ma najviac prekvapilo? Čítajte ďalej…

Potrebujem pred cestou na Zanzibar zaočkovať?

Pri výbere Zanzibaru ako cestovateľskej destinácie (o to viac, že sme cestovali s ani nie trojročným dieťaťom) ma zaujímala nutnosť očkovania – ktoré pri ceste na samotný ostrov nie je povinné. Malária sa už ostrove takmer nevyskytuje a pravdepodobnosť jej nakazením je mizivá. (Pozor – ak plánujete navštíviť safari mimo ostrova odporúčam nutnosť očkovania preveriť!)

Potrebujem pri ceste na Zanzibar víza?

Áno. Nie je však o ne potrebné žiadať vopred – vystavia vám ich pri prílete na ostrov – viď informácia nižšie. (informácia z decembra 2017)

Aké peniaze si na Zanzibar zobrať?

Budú mi stačiť eurá? Zobrať si doláre? Akou menou sa vlastne na Zanzibare platí?

Na Zanzibare platí tanzánijský šiling (TZS), ktorého aktuálny kurz voči euru si môžeš pozrieť tu. Pri cestovaní určite využiješ aj informáciu o aktuálnom kurze zanzibarskej meny voči doláru.

Lokálnu menu sme za celý pobyt na ostrove nepotrebovali– všade sa dalo platiť dolármi alebo eurami. Na čo si dať pozor je, že na Zanzibare neprijímajú dolárové mince (žiadne) a dolárové bankovky s dátumom vydania starším ako 2006 (dokonca sme sa stretli s hranicou 2009), takže je vhodné si pred vycestovaním skontrolovať dátum vydania dolárov, ktoré so sebou nesiete, pretože aj keď inde vo svete sú platným platidlom na Zanzibare môžete naraziť na problém. Rovnako odporúčam kontrolovať bankovky, ktoré vám vydajú pri nákupoch, takýchto “čiernych petrov” domáci radi púšťajú do obehu.

Cesta s deťmi do Afriky

Na Zanzibar sme leteli z Bratislavy s medzipristátím v Dubaji. Let do Dubaja z Bratislavy trval približne 6 hodín, následne nás čakalo 3-4 hodinové medzipristátie a po ňom podobne dlhý let z Dubaja na Zanzibar. Na letisku po pristátí na ostrove sme strávili ďalšiu hodinu – pri vstupe je potrebné vyplniť dva vstupné doklady, odfotiť sa a prípadne odovzdať odtlačky prstov na základe čoho vám vystavia víza. Po pristatí na letisko máte pocit, že ste práve vysadli niekde v maštali  – budova, ktorej otvory len kde tam vypĺňali dvere či okná, pri čakaní na víza som spravil fotku – na strope sa tiahnu rôzne káble, niečo ako pás na vykladanie batožiny nečakajte – vyhádžu vám ju pred očami na zem:

Po tom čo opustíte letisko sa pripravte na nápor taxikárov, ktorí sa vám snažia ponúknuť odvoz – pokiaľ už odvoz máte zabezpečený tak ich len slušne mávnutím ruky odbite. V prípade, že odvoz do hotela ešte vybavený nemáte, odporúčam osloviť troch-štyroch taxikárov a popýtať sa na cenu odvozu – zjednávanie je samozrejmosť.

Na Zanzibare sa jazdí rovnako ako v Anglicku po ľavej strane. Verejná doprava sa nesie v africkom duchu – odviezť sa na čomkoľvek čo sa hýbe a preto sa nemusíte čudovať, že okrem áut, motoriek a zvierat uvidíte aj nejaké zmixované dopravné prostriedky, zložené z rôznych častí. V každom prípade doprava môže byť pre našinca mierne chaotická, niekedy počas presunov som mal pocit, že k zrážke chýbali milimetre.

Čo sa týka ciest – podľa očakávaní boli v dezolátnom stave, niekde asfaltové cesty chýbali úplne, chodník, ktorý sa lemuje snáď popri každej ceste bol len vyšliapanou cestičkou, no hotové Slovensko, teda pardon Afrika.

Počasie a klíma na Zanzibare

Počasie na Zanzibare, ktorý sa nachádza oveľa bližšie rovníkovej Afriky ako ktorékoľvek európske osídlenie je charakteristické len veľmi malými výkyvmi teplôt – za najteplejšie obdobie sa považuje január až marec, kedy sa teploty vzduchu pohybujú okolo 32 – 33 °C, od apríla do júna sú teploty 31 – 29 °C. 

„Najchladnejšie“ je na Zanzibare v mesiacoch jún – júl, s teplotami okolo 28 °C, tie sa v septembri a októbri opäť vyšplhajú na 29 – 30 °C a v novembri a decembri dokonca na 32 °C. V noci teplota padá o 1-2 stupne a to aj v prípade búrky.

Slnko v tejto časti sveta žiari oveľa intenzívnejšie oproti tomu na čo sme zvyknutí z Európy a tak pocitovo to bolo podobné ako v Furjáhu v Saudskej Arábii, kde sa teploty pohybovali okolo 40 stupňov Celzia.

Mlieko len pre turistov?

Toto je skôr taká zaujímavosť, no ak plánujete cestu na Zanzibar (alebo iné africké miesto) s deťmi určite to oceníte – odporúčam pribaliť sušené mlieko – resp. ho kúpiť na letisku pri medzipristátí, pretože až 80% afrických černochov trpí intoleranciou laktózy (v Európe tým trpí cca 20% obyvateľstva).

A tak zohnať mlieko do detskej flašky bola celkom výzva-  v podstate sme o vždy dostali len na bare kde ho držali ako mlieko do kávy pre turistov, pričom sa vždy čudovali, že to chcem pre dieťa.

Africká večera, resp. typická tanzánska kuchyňa

V rámci nášho pobytu sme mali v cene možnosť vyskúšať africkú večeru. Vopred musím povedať, že našinec nemusí čakať žiadne gastro hody – jedlo je naozaj africké a ničím ma neoslovilo (najmä keď nejem ryby). Súčasťou večere okrem morských plodov bola napr. pečená koza, ryža pripravená na niekoľko spôsobov (celkom mi chutila verzia s kokosovým mliekom), bravčové mäso či veľa ovocia.

“Všade môžete počuť hakuna matata, čo v preklade znamená žiadny problém.”

Aké suveníry si doniesť zo Zanzibaru?

Zanzibar je okrem svojich kryštálovo priehľadne čistých vôd známy aj svojou faunou – a to najmä podmorskými živočíchmi. Množstvo turistov preto láka doniesť si domov hviezdicu či iný suvenír, ktorý si vylovia z pod morskej hladiny. Od tohto sa vás samozrejme snažia odhovoriť najmä delegáti – pretože množstvo týchto podmorských živočíchov je na zozname chránených druhov a ich vývoz je ilegálny. Osobne takéto suveníry nemusím – zvyknú zapadnúť prachom a spôsobujú jazvy našej prírode. V každom prípade čo môžem odporučiť doniesť si zo Zanzibaru sú koreniny – šafrán, koreander či iné bylinky predávajú okrem špeciálnych koreninových fariem snáď všetci masajovia, ktorých hneď spoznáte podľa ich typického ošatenia:

Exotika na Zanzibare

Okrem spomínanej podmorskej fauny je pre človeka z Európy na Zanzibare exotické snáď všetko – rastú tu banánovníky, palmy s kokosovými orechmi, ananásy, marakuja či mango a chuťovo sa s našimi importovanými nemôžu porovnávať.

 

Prison Island – väzenský ostrov, ktorý nikdy nebol väzením

Rodinná dovolenka nesmie ostať bez zážitkov a kedže dcérka zbožňuje zvieratá smer cesty bol jasný -vypadli sme na jeden deň z hotelového rezortu a minibusom sme sa dostali do Stonetown – hlavného mesta ostrova. Odtiaľ je to cca pol hodinu člnom na malý ostrovček na ktorom bola v minulosti vybudovaná väznica, ktorá však nikdy nebola spustená a  je domovom takmer dvoch stoviek gigantických suchozemských korytnačiek z pomedzi ktorých najstaršia mala počas našej návštevy cca 195 rokov a merala takmer 2 metre a ktoré tam boli pred takmer dvoma storočiami dovezené:

Inak len tak na okraj – tie člny na ktorých prepravujú turistov nemajú žiadne záchranné kolesá na palube a keď som v prístave videl ako ich na kolene ručne vyrábajú nemal som pocit istoty, že tú krátku plavbu zvládnu, našťastie majstri vedia čo robia:

Záver

V podstate ani neviem čo napísať do záveru, ktorý som napísal už asi 5x a hneď na to zmazal, tak to teda skrátim – ak máte nejaké otázky neváhajte mi napísať  🙂

Sledujte ma:

Jakub Krupa

Miluje veci zlepšovať, pozerať sa na ne z rôznych uhlov a chápať ich v širšom spektre. Zanietený pre marekting, dlhoročne sa venujúci projektovému manažmentu. UX je životný štýl. Milovník dobrého piva.
Jakub Krupa
Sledujte ma:

Najnovšie články od Jakub Krupa (zobraziť všetky)

Rating: 5.0/5. From 2 votes. Show votes.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *